Утрински Весник
Бизнис

„Визер“ воведува нов лет од Охрид до Дортмунд

„Визер“ воведува нов лет од Охрид до Дортмунд

Скопје, 3 јули 2019 (/) – Нискобуџетниот авиопревозник  „Визер“ од 6. месецов (сабота) воведува нова линија Охрид-Дортмунд.

На новата релација „Визер“ ќе лета двапати неделно,  секој вторник и сабота. Таа е дел од четирите нови авиолинии што ги воведува авиокомпанијата од аеродромот „Св. Апостол Апавел“ во Охрид предвидени со Договорот за субвенционирање со Владата, покрај кои се воведоа и четири нови линии од Меѓународниот аеродром Скопје.

Од двата македонски аеродроми, во Скопје и Охрид, Виз ер опслужува 39 рути до 16 држави. На македонските рути авипревозникот лани превезе 1,4 милиони патници, што претставува раст од 15 проценти годишно.лв/са/

 

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

(Видео) Антовски: РЕК Битола склучила коруптивен договор – за истиот тендер оваа година платила 7 милиони евра повеќе

Од први декември сите пријавени кои ги исполнуваат условите ќе добиваат струја од „ЕСМ Продажба“

НБРМ: Хрватската куна ќе се разменува на домашниот девизен и менувачки пазар заклучно со 31 декември 2022 година