Утрински Весник
Спорт

Верстапен останува победник во Австрија

Верстапен останува победник во Австрија

Шпилберг, 30 јуни 2019 (/) – Пилотот на Ред Бул, Макс Верстапен останува победник на Големата награда на Австрија откако стјуардите одлучија да не наметнуваат казна за инцидентот со Шарл Леклер на три круга пред завршницата на трката.

Холандскиот пилот го нападна Леклер и го истурка од патеката, но стјуардите одлучија дека сè е во рамките на правилата.

Така победата остана за пилот на Ред Бул, а Леклер и Ферари останаа на втората позиција.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања