Утрински Весник
Спорт

Векиќ на финалето на Нотингем

Векиќ на финалето на Нотингем

Лондон, 15 јуни 2019 (/) – Хрватската тенисерка Дона Векиќ се пласираше во финалето ВТА турнирот во Нотингем, откако славеше во полуфиналето против Германката Татјана Марија со 2:1 во сетови.

Првиот сет и припадна на Германката со 7:5 во гемови, но потоа Хрватката возврати со два освоени сетови со 6:2 и 6:0 во гемови и се пласира во финалето.

За Векиќ ова е второ финале во Нотингем и вкупно осмо во кариерата. Досега освоила два турнира, првиот во 2014 година во Куала Лумпур, а вториот пред две години токму во Нотингем, каде што веќе трета година по ред игра во полуфиналето.

Векиќ во финалето ќе игра против победничката од мечот меѓу Французинката Каролин Гарсија и Американката Џенифер Бреди. ем/сп/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања