Утрински Весник
Спорт

Вегар потпиша за Еурофарм Работник

Вегар потпиша за Еурофарм Работник

Битола, 28 јуни 2019 (/) – Битолскиот ракометен прволигаш Еурофарм Работник денес го промовира своето петто засилување за новата сезона. Дваесет и деветгодишниот лев бек од Босна и Херцеговина, Марин Вегар потпиша договор до крајот на 2019/20, а во Битола доаѓа од редовите на романска Стеауа.

Во својата кариера Вегар настапуваше и за хрватскиот Нексе Нашице и за босанскиот Извиѓач.

Претходно за Еурофарм Работник потпишаа Никола Митревски, Мартин Велковски, Бојан Маџовски, и Анже Ратајац. За разлика од минатата сезона клубот го напуштија Мемиќ, Кузмановски и Крстевски.

Битолчани за ривали во групата Ц на Лигата на шампионите ги добија шведскиот Савехоф, словачки Татран, финскиот Кокс, шпанска Бидасоа Ирун и португалскиот Спортинг. зс/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Ферстапен ја донесе конструкторската титула за Ред бул во Сузука, двоен подиум за Мекларен

Де Јонг се повреди, ќе отсуствува до ноември

(Видео) Волеј на Бруно за победа на Јунајтед кај Барнли