Утрински Весник
Спорт

Буфон утре ќе ги помине медицинските прегледи во Јувентус

Јувентус подготвен да плати четири милиони евра за враќање на Буфон

Торино, 3 јули 2019 (Утрински Весник) – Голманот Џанлуиџи Буфон е пред враќање во Јувентус.

Според медиумите во Италија, 41-годишниот голман утре ќе ги помине лекарските прегледи во клубот од Торино.

На 30 јуни, неговиот договор со Париз Сен Жермен истече, а Буфон во моментов е слободен агент.

Легендарниот голман ги брани боите на Јувентус 17 сезони – од 2001 до 2018 година. Тој има вкупно 656 натпревари на сите турнири за клубот.

Во ПСЖ тој играше една година, забележа 25 натпревари на сите турнири во кои прими 25 гола.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Браќата Вилијамс го кренаа Билбао на третото место

Олимпик Марсеј на врвот на француската лига

Мусијала ги инспирираше Баерн за прекинување на лошата серија