Утрински Весник
Спорт

Буфон: Се враќам во Јувентус затоа што ова е мојот дом

Буфон од ПСЖ добил понуда за нов договор

Торино, 4 јули 2019 (Утрински Весник) – Италијанскиот легендарен голман Џанлуиџи Буфон, рече дека не можел да ја отфрли поканата на Јувентус.

Денеска 41-годишниот Буфон потпиша едногодишен договор со актуелниот шампион во Серија А.

– Се враќам бидејќи поканата на „дамата“ не може да се одбие”. Се враќам, бидејќи ова е мојот дом! – напиша Буфон на својот Твитер.

Тој играше за Јувентус 17 сезони, од 2001 до 2018 година. Со торинскиот клуб девет пати го освојуваше шампионскиот трофеј во Италија. зс/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Галатасарај ќе се обиде на зима да го доведе Кристијано Роналдо

Леклер: Жени во Ф1? Ако се добро возачи, а не како социјална порака

Фофана ќе паузира шест седмици