Утрински Весник
Спорт

Бразил на пенали преку Парагвај до полуфинале на Копа Америка

Старт на Копа Америка со 100-та победа на Бразил

Порто Алегре, 28 јуни 2019 (/) – Домаќинот на фудбалскиот Куп на Америка 2019, репрезентацијата на Бразил ќе игра во полуфиналето, откако по изведување пенали го победи Парагвај во четвртфиналната фаза.

На дуелот одигран ноќеска во Порто Алегре на Купот на Америка стрелците не беа многу расположени и по конечните 0:0 се пријде кон изведување пенали. Треба да се напомене моментот во 54.минута кога беше досуден пенал за Бразил, но по прегледувањето на снимката со помош на ВАР технологијата, судијата ја промени одлуката во корист на Парагвај и пеналот беше поништен.

По ударите од 11 метри „кариоките“ славеа со 4:3. Стрелци за Бразил беа Вилијан, Маркињос, Кутињо и Габриел Жезус, промаши Фирмињо. Трите гола за Парагвај ги постигнаа Алмирон, Валдез и Рохас, не реализираа Гомез и Гонзалес.

Противник на Бразилците во полуфиналето ќе им биде поуспешниот од вечерашниот натпревар меѓу Венецуела и Аргентина.

Другите две четвртфинални двојки се: Колумбија – Чиле и Уругвај – Перу. зс/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Галатасарај ќе се обиде на зима да го доведе Кристијано Роналдо

Леклер: Жени во Ф1? Ако се добро возачи, а не како социјална порака

Фофана ќе паузира шест седмици