Утрински Весник
Спорт

Борусија останува фаворит за Манџукиќ

Борусија останува фаворит за Манџукиќ

Торино, 8 јули 2019 (Утрински Весник) – Напаѓачот на Јувентус, Марио Мандјукиќ сè уште не е свесен за тоа каде ќе игра во новата сезона. 33-годишниот Хрват неодамна го обнови договорот, но по доаѓањето на Маурисио Сари, најверојатно, нема да остане во тимот, бидејќи не одговара на стилот наметнуван од новиот ментор. Се очекува Кристијано Роналдо да ја преземе улогата на централен напаѓач, а за Манџукиќ нема да има место.

Според „Тутоспорт“, Борусија Дортмунд е фаворит за хрватскиот фудбалер. Тој имаше успешен престој во Бундеслигата со Баерн Минхен па дури и ја освои Лигата на Шампионите. „Црно и жолтите“ бараат искусен стрелец, а Манџукиќ е токму таков.

„АС“, сепак, тврди дека Марио изненадувачки може да се врати во Атлетико Мадрид. Тој беше дел од тимот на „јорганџиите“ во сезоната 2014/15 и постигна неколку важни голови, но потоа се пресели во Јувентус и стана прилично важна фигура за „старата дама“.

Не е никаква тајна дека Манџукиќ има примамливи понуди од САД и Кина, но неговата желба е да остане во Европа.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Цитатите на Фергусон и Мурињо влегоа во речникот на Оксфорд

Тен Хаг му се заблагодари на Пеп за „лекцијата“

Атлетико Мадрид оди на продажба