Утрински Весник
Спорт

Бенитез објасни зошто го напушти Њукасл

Бенитез објасни зошто го напушти Њукасл

Мадрид, 1 јули 2019 (/) – Шпанскиот фудбалски стручњак Рафаел Бенитез кажа зашто не го продолжил договорот со Њукасл.

– Би сакал да останам, но не сакав да потпишам продолжен договор, сакав да бидам дел од проектот. За жал, сè повеќе ми стана јасно дека управата на клубот не го споделува моето мислење, изјави Бенитез во изјавата објавена од Би-Би-Си.

Шпанецот беше во Њукасл од 2016 година. Минатата сезона, клубот го освои 13. место во шампионатот во Англија.

Пред Њукасл, 59-годишниот Бенитез ги предводеше Реал Мадрид, Наполи, Челзи, Интер, Ливерпул, Валенсија, енерифе, Екстрамадура, Осасуна, Ваљадолид и Б-тимот на Реал Мадрид. зс

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Американски бизнисмен го купува Евертон

Реал Мадрид има проектиран план: За две години Ерлинг Халанд доаѓа на „Бернабеу“

КК Пелистер го загуби финалето во Бугарија