Утрински Весник
Спорт

Барти со својот прв Гренд слем влезе во историјата

Барти со својот прв Гренд слем влезе во историјата

Париз, 8 јуни 2019 (/) – Австралијката Ешли Барти е победничка на годинешното отворено француско првенство Роланд Гарос.

Осмата носителка на финалето ја порази чешката тенисерка  Маркета Вондрушова со два нула во сетови, односно 6:1 и 6:3 во гемови, со што ја потврди улогата на фаворит.

За Барти ова е прва Гранд слем титула со што се запиша во историјата на овој спорт, а воедно е и прва Австралијка после 46 години што го освоила Роланд Гарос.

„Толку сум горда на себе и мојот тим, ова беа две луди недели. Ова е неверојатно“, порача Барти.

Инаку, Барти е четвртата Австралијка која славела во Париз, покрај петкратната победничка Маргарет Коурт, Лесли Боври и Евон Гулагонг. ем/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Галатасарај ќе се обиде на зима да го доведе Кристијано Роналдо

Леклер: Жени во Ф1? Ако се добро возачи, а не како социјална порака

Фофана ќе паузира шест седмици