Утрински Весник
Спорт

Барти прва носителка на „Вимблдон“

Барти го освои Бирмингем и од утре ќе биде прв светски рекет

Лондон, 26 јуни 2019 (/) – Австралиската тенисерка Ешли Барти која од понеделникот е на светскиот тениски врв ќе биде прва носителка на Грен слемот „Вимблдон“.

На официјалната веб-страница на неофицијалното светско тениско првенство на трева денеска се објавени 32. Носители во машка и во женска конкуренција.

Кај тенисерите првите осум фаворити се: Ѓоковиќ, Федерер, Надал, Андерсон, Тим, Зверев, Циципас и Нишикори.

На женскиот дел од турнирот првите осум носителки се: Барти, Осака, Плишкова, Бертенс, Кербер, Квитова, Халеп и Свитолина. зс/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања