Утрински Весник
Спорт

Барса го обновува својот интерес кон Де Лихт

Јунајтед се откажал од Де Лихт поради прекумерната тежина на неговиот татко

Барселона, 10 јуни 2019 (/) – Раководството на Барселона ќе направи нов обид да го привлече дефанзивецот на Ајакс и холандскиот национален тим, Матаис де Лихт.

Според „ЕСПН“, каталонскиот клуб ќе ги продолжи разговорите со агентот на дефанзивецот, Мино Рајола, поради активниот интерес кон Холанѓанецот од Ајакс.

Изворот не кажува дали Барселона ќе ја зголеми понудата за Де Лихт. Самиот тој се уште не одлучил во кој клуб ќе ја продолжи кариерата. Во сезоната 2018/19.

Де Лихт одигра 55 натпревари на сите турнири, постигна 7 гола и даде 4 асистенции. Холанѓанецот помогна Ајакс да го освои холандското првенство, националниот куп и да стигне до полуфиналето на Лигата на шампионите.

Како дел од „лалињата“, 19-годишниот фудбалер беше финалист на турнирот на Лигата на нациите.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Цитатите на Фергусон и Мурињо влегоа во речникот на Оксфорд

Тен Хаг му се заблагодари на Пеп за „лекцијата“

Куп: Струга ТЛ го елиминира Работнички, убедливи беа Шкендија, Вардар, Шкупи и Академија Пандев