Утрински Весник
Спорт

Австралија и Индонезија заеднички претендираат на организацијата на СП 2034

ВАР ја спаси Венецуела од пораз против Бразил (видео)

Камбера, 27 јуни 2019 (/) – Австралија и Индонезија размислуваат за заедничка кандидатура за домаќин на Светското првенство во 2034 година.

Претставниците на фудбалските федерации на двете земји веќе разговараа за оваа можност. Преговорите беа спроведени и на ниво на влади.

Индонезија првично сакаше да аплицира со Тајланд, но оваа земја не беше подготвена за таков голем проект.

Австралија се кандидираше за организација на Светското првенство 2022 кое на крајот го доби Катар. зс/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Цитатите на Фергусон и Мурињо влегоа во речникот на Оксфорд

Тен Хаг му се заблагодари на Пеп за „лекцијата“

Атлетико Мадрид оди на продажба