Утрински Весник
Магазин

Австралиска мува го доби името по негативец од „Игра на престоли“

Австралиска мува го доби името по негативец од „Игра на престоли“

Сиднеј, 2 јули 2019 (/) – Новооткриен вид муви од Западна Австралија го доби своето име по негативец од серијата „Игра на престоли“ – ноќниот крал.

Парамоновиус ноќниот крал се појавува зиме, има круна од влакна и за него се знае од 2012 година, нагласуваат истражувачите. Бубачката е долга околу сантиметар и може да се сретне зиме во мала област на западот од континентот.

Во Австралија лани официјално се именувани околу 230 нови видови.

Парамоновиус ноќниот крал е од оние муви кои личат на пчели и имаат одбранбен систем против своите грабливци – птиците. си/ми/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Ким Кардашјан и уметноста на одвраќање внимание

Дали шлаканицата на Вил Смит влијае на рецензиите за „Еманципација“?

„Венсдеј“ најгледана серија на „Нетфликс“ изминатава недела